Kožnatka čínská

Kožnatka čísnká (Trionyx sinensis, Pelodiscus sinensis), tuto želvu jsem si koupil zcela náhodně v akvaristice Na Hroudě. Chodil jsem tuším do šesté třídy a za kožnatku jsem utratil veškeré úspory. V té době se daly tyto želvy poměrně snadno sehnat. Kožatka dostala akvárium 60x30x30 cm, žárovku s květináčem a topítko, jelikož tyto želvy jsou poměrně teplomilné a voda by měla dostahovat alespoň 26°C. Tato želva se od ostatních liší svým kožnatým krunýřem který je poměrně měkký. Želva má spíše ploutvovité končetiny a je výborný a velice rychlý plavec. Kožnatky mají také nesmírně dlouhý krk a velice ostré čelisti, sám jsem se o tom přesvědčil a poměrně dost to bolelo (pozor pokud Vás kousne mládě želvy, a vy trhnete prstem, můžete malé želvě snadno ublížit). Je tedy lepší dávat si při manipulaci pozor a použít třeba nějaké staré rukavice.

Kožnatka měla akvárium zařízené zcela spartánsky, kdy pouze na hladině pluly dva vodní hyacinty. Na dno jsem se neodvážil dát nic, jelikož se želvy snadno zraní a to je pak důvodem jejich úhynu. Jinak se tyto želvy nesmírně rády zahrabávají do písčitého dna a vydrží být zahrabány i déle než polovinu dne a kromě nadechnutí je jen těžko spatříte. Má želva byla aktivní celý den, kdy proháněla a velice úspěšně lovila rybičky, rovněž jako většina vodních želv zbožňovala vodní šneky, cvrčky, moučňáky, mražené ryby. Dnes vím že bych kožnatce dopřál mnohem větší sloupec vody s kořeny a jemným pískem na zahrabání (pozor sloupec písku musí mít alespoň 8 - 10 cm), a rozhodně externí topítko. Jak jsem zmínil na začátku, želvě jsem umístil do nádrže klasické skleněné topítko a to se povedlo želvě rozbít, což se jí stalo osudným. V té době, zhruba ve věku dvou let, měřil její krunýř asi 15 cm a velice rychle rostla.

Popis želvy, želva s olivovým zbarvením, kožovitým krunýřem, ploutvovitýma končetinama, dlouhým krkem, kdy pro ni není problém dosáhnout hlavou až na konec krunýře a typickým rypáčkem na hlavě. Pozor je velmi kousavá.

 

 

Kožnatka čínská (foto z internetu):