Technika

Vytvoření dobrých podmínek pro chov želv je základní kámen. Ať už chováte jakoukoliv vodní, nebo suchozemskou želvu nezapomínejte na to, že se jedná o živého tvora, který má své potřeby. Každá želva potřebuje chovnou nádrž - akvárium/terárium, velikost nádrže by se měla odvíjet od počtu a velikosti chovaných želv. Z vlastní zkušenosti již nyní vím že čím větší nádrž, tím lépe, pokud zařídíte velké akvárium již na začátku, odpadne vám do budoucna spousta starostí. Stačí pak s růstem želvy pouze zvyšovat hladinu vody, akvárium se s růstem želvy samo "zaběhne" a výsledný efekt bude lepší, než když budete stále měnit nádrže a techniku. 

Ze své zkušenosti mohu vřele doporučit akvária fy. Pavlica (https://www.akvarium-pavlica.cz/), špičková cena a kvalita. Dále bych velice rád vyvrátil mýtus tzv. hygienických nádrží (pouze nejnutnější zařízení, většinou bez dekorací), které jsou provozoval několik let a kromě toho že je na ně ubohý pohled a želvy se v nich nemohou cítit dobře, není ani samotné čistění o nic jednodušší než u plně zařízeného akvária. Vše je o dobré technice. Sám u svých dvou nádrží 120x50x50 provozuji 2x externí filtr Tetratec EX 700, 2x sterilizer Tetra a osvětlení 4x lampa ExoTera s žárovkami Reptiglo a SwampGlo, update 19.7.2022, svítidla Reptiglo a jim podobné, jsem nahradil svítidli SUNLUX a Mega-ray, z terashop.cz. Toto vše můžete zakoupit např. v Miga.cz. Obě akvária mám naplněna cca na 150 l, u klapavek je tento sloupec vody maximem, u kajmanky budu tento sloupec časem zvedat na 30 cm a následně musím pořídit větší nádrž (proč jsem to velké akvárko neudělal již na začátku?! zkušenost). Vytápění vody u kajmanky zajišťuje externí průtokové topítko Hydor a u klapavek klasické skleněné interní topítko, kdy vzhledem k velikosti a síle želv nehrozí že jej rozbijou. Zkoušel jsem i speciální topítko EXOTERA pro vodní želvy (bez možnosti regulace) a po třech reklamacích jsem na tato topítka zanevřel, stejně jako na plastiková "nerozbitná" topítka Aquel, 3x reklamace. Až tedy na některá topítka mohu ostatní komponenty ze seznamu techniky vřele doporučit a např akvárium s klapavkami nemusím skoro vůbec čistit, pouze jednou za čas (cca 3-4 měsíce) vyčistím filtr a 75 l vody a přidám bakterie do filtru pro udržení správné kvality vody. U klapavek mám rovněž 3D pozadí, které krásně vyplňuje zadní stěnu nádrže. Zadní část pozadí jsem vysypal kokosovou kůrou a rašelinou, čehož hojně využívá klapavka obecná a ráda se do rašeliny zahrabává.

Update k 15.11.2013:

Nejdříve bych poděkoval firmě Pavlica že výrobu nádrže 188x100x65 pro našeho Bohouška. Jakmile bude nádrž hotová, přidám nové fotografie. K nádrži jsem přikoupil filtr Fluval FX5, který se bude starat o čistou vodu.

 

Již lehce zarostlá nádrž klapavek a níže nově připravovaná nádrž pro Bohouše (188x100x65 + nástavba 188x100x100), snad to již brzy dokončím

21.8.2014, tak Bohouš už je v nové nádrži, kde je aktuálně 1000 litrů a budeme přidávat postupně na 1200 litrů. Filtrace Fluval FX5, která bez jakéhokoliv problému zvládá nádrž udržet krásně čistou. Aktuálně čekám na svítídla Iwasaki a Sunlux, následně dořeším ventilaci. Dno nádrže tvoří písek od firmy Flexiobklady, což byla trefa do černého, překrásný písek, který dostanou i klapavky. Více ve fotogalerii.

19.7.2022, tak a další stěhovaní, tentokráte do nádrže 250x200x140 (dxšxv).