Kajmanka dravá

Kajmanku dravou (Chelydra serpentina), jsem zakoupil na teraristické burze za 350 Kč. Kajmanka byla velikosti cca 4 cm krunýř, s ocasem nějakých 8 cm. Želva se ihned po vpuštění do nádrže chovala jako malé dítě v hračkárně, vše pečlivě zkoumala a k mému překvapení ihned začala likvidovat vodní šneky v nádrži (takový apetit jsem u jiné želvy nezažil). Kajmanka rostla doslova jak z vody, baštila vše, co jsem jí do nádrže vložil.

Zpočátku jsem ji choval v akváriu o velikosti 60x40x40 cm, zhruba po třičtvrtě roce kdy kajmanka dosahovala velikosti 10 cm krunýř, jsem ji na krátko umístil do nádrže 100x30x40 a následně do zakázkově vyrobeného rohového 600 l akvária (nejdelší stěna 140 cm a hloubka 75 cm). Všechna akvária byla tzv. hygienická, tedy s nejnutnějším vybavením. Jakýkoliv pokus akvárium zkrášlit, kořeny, květiny, vše bylo zničeno, vyzkoušel jsem i umístění velkých kamenů, kajmanka však měla tak velkou sílu, že hrozilo rozbití akvária. Vždy jsem měl v akváriu "spádový filtr", který neustále čelil útokům hladové kajmanky a v květináči umístěnou žárovku. Z dnešního hlediska tedy nepřijatelné vybavení, ale dříve se jednalo o standardní vybavení.

Jak jsem zmínil, kajmanka dravá baštila vše, od vodních šneků, ryb, myší, krájeného masa, po vodní květiny (zřejmě jí chutnal i květináč a filtr na který neustále útočila:). Želvu jsem krmil obden a vždy jsem byl překvapen tím, jaké množství potravy byla schopna spořádat beze zbytku. Bohužel s tím i souvisela čistota nádrže. Spádový filtr, který pokud si dobře pamatuji měl průtok 750 l/h, opravdu nestíhal a tak po každém krmení následovalo čištění nádrže a manipulace s "drakem". U kajmanky dávejte vždy MAXIMÁLNÍ pozor při manipulaci, želva dokáže být neskutečně rychlá a když k tomu připočtete sílu čelistí a dlouhý krk, málér je na světě. Rozhodně ale nesouhlasím s manipulací želvy za ocas. Menší kajmanky doporučuji zvedat jako "talíř" za zadní část krunýře, větší pak jako když držíte "volant" a opět v zadní části krunýře (zde jak trochu problém když se s Vámi začně želva přetahovat zadníma nohama, ale dá se to zvládnout:-) Má kajmanka si postupem času na manipulaci zvykla a již tolik neútočila.

Kajmanka dravá je velice zajímavé zvíře na chov, v dnešní době si umím představit i hezky zařízené akárium s dostatečnou filtrací a kvalitním osvětlením, toto nebylo dříve možné a já byl nucen svou kajmanku prodat. Prodával jsem ji cca po dva a půl roce a v té době měla karapax dlouhý 24cm a važila kolem 4kg, možná jsem ji překrmoval, možná se jednalo o otesánka, ale želva byla v dokonalé kondici s výstavním krunýřem.

Mé doporučení k této želvě, jedná se o snadno sehnatelné zvíře, ale musíte se připravit že si domů nesete poměrně nebezpečné zvíře, které miluje krmení a vyměšování a že vyžaduje opravdu hodně péče. Rozhodně mohu doporučit, ostatně jako u většiny vodních želv, čím větší akvárium tím lépe, čím větší akvárium a silnější filtrace, tím méně starostí s čištěním. Minimální velikost nádrže pro jednu kajmanku bych doporučil 150x70x50 cm. Kajmanky nejsou náročné na teplotu vody a rozhodně jí postačuje pokojová teplota a přes léto je možnost želvu chovat ve venkovním (dobře zabezpečeném) výběhu s dostatečně velkým bazénkem. Snažte se kajmance dopřát co nejpestřejší potravu, tablety pro želvy, různé druhy ryb, ideálně i s kostma (živé násadové ryby), občasné zpestření hovězím, vepřovým, krůtím, myši, potkani, vodní šneci. Kajmanka si pochutná i na žížalách a plžích z přírody, ale zde je třeba dát pozor, kde žížaly a plže nasbírate.

Popis želvy, jedná se o nevýrazně šedo/hnědě zbarvenou želvu s mohutnou hlavou a ještě mohutnějšími končetinami s ostrými drápy, dlouhým ocasem a v poměru k celkové velikosti o želvu malým mírně vypouklým krunýřem, často to vypadá jako by želva "vyrostla" ze svého krunýře.

 

Kajmanka dravá (foto z internetu):